Αθήνα

Τους Παραολυμπιονίκες Δήμητρα Κοροκίδα και Χρήστο Ταμπαξή βράβευσε ο Δήμος Ιλίου

Τους Παραολυμπιονίκες Δήμητρα Κοροκίδα και Χρήστο Ταμπαξή , τους προπονητές τους και τον πρόεδρο του Πανελλήνιου Αθλητικού Συλλόγου Κινητικά Αναπήρων (Π.Α.Σ.Κ.Α.) Κωνσταντίνο Σιάχο τίμησε ο Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος και το Δημοτικό Συμβούλιο, στην έναρξη της τακτικής συνεδρίασης την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016, για τις κατακτήσεις των δύο αθλητών στην Παραολυμπιάδα του «RIO 2016».

Η Δήμητρα Κοροκίδα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της Σφαίρας, στην κατηγορία F53 με επίδοση 4.28 μ. και ο Χρήστος Ταμπαξής, κατέλαβε την 4η θέση, στο αγώνισμα των 50μ. ύπτιο, με χρόνο 1:22.30, κατηγορία S1, καθώς και την 4η θέση στο αγώνισμα των 100μ. ύπτιο, με χρόνο 2:54.23, κατηγορία S1, είναι αθλητές του Π.Α.Σ.Κ.Α. που έχει την έδρα του στον Δήμο Ιλίου και μαζί με άλλους αθλητές αποτέλεσαν την Ελληνική Αποστολή για τους Παραολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο Δήμαρχος Ιλίου:
«Τιμούμε απόψε τους δύο Παραολυμπιονίκες, βαθύτατα συγκινημένοι και υπερήφανοι για τις νέες τους μεγάλες κατακτήσεις στην Παραολυμπιάδα 2016. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στους Αθλητές, όσο και στους προπονητές τους, αλλά και στις οικογένειές τους, που με θέληση, επιμονή και μεγάλο αγώνα, κατέκτησαν τις νέες αυτές διακρίσεις.
Θα ήθελα, επίσης, να συγχαρώ όλους τους Αθλητές και τις Αθλήτριες της Ελληνικής Αποστολής, που με τη συμμετοχή τους τίμησαν για άλλη μία φορά την πατρίδα μας. Ανεξάρτητα από τη θέση που κατέλαβαν, απέδειξαν ότι η θέληση και η αγάπη, υπερνικάει όλα τα εμπόδια. Σας ευχαριστούμε θερμά.»